English |דרושים|כניסה למשתמשיםצרו קשר
החממה תואר ראשון טיזר

על החממה

החממה  ליזמות חינוכית חברתית הינה מסלול להכשרת אנשי ונשות חינוך שחושבים ופועלים מתוך ערכי ותפיסת העולם הדמוקרטית, בעלי מודעות עצמית, חשיבה ביקורתית וזהות חינוכית מתפתחת, הפועלים כמחוללי שינוי במרחב החינוכי חברתי.

התוכנית הלימודית במסלול משלבת בין רמה אקדמית גבוה לפדגוגיות למידה חדשניות המאפשרות לכל לומד/ת להביא את יכולותיו/ה הייחודיות לידי ביטוי.

הלימודים כוללים לימודי חינוך לצד לימודי דיסציפלינה במקצועות הוראה שונים לעל יסודי וכן הכשרה לגיל הרך ולניהול עסקים חברתיים.

הסטודנטים/יות במסלול ילוו ע"י מנחה אישי מצוות המכון לחינוך דמוקרטי הן בהשתלבותם/ן האקדמית והן בהתפתחותם/ן המקצועית כאנשי ונשות חינוך.

מסלול החממה מזמן לסטודנטים/יות חוויית לימודים כחלק מקהילה השואפת להיות קהילה דמוקרטית בה הוא יכול להשפיע לעצב ולהביא את ייחודיותו לידי ביטוי. קהילת הסטודנטים/יות במסלול משלבת מגוון גילאי, חברתי ומקצועי של אנשי חינוך בעלי מוטיבציה להובלת שינוי חברתי. 

מבט מהיר אל החממה

מבט מהיר על החממה. הקליקו על התמונה.

הורדה

סטודנטים מספרים על החממה

המסלול לחינוך דמוקרטי היה עבורי סוג של שבירת מיתוס בכל הקשור ללימודים באקדמיה. מעולם לא חשבתי שאוכל לעשות תואר ראשון ובמקביל לחוות 3 שנים כל כך  נפלאות, משמעותיות וחיוניות. למידה באווירה אחרת, אינטימית, מכילה, מעצימה. הקשר הישיר עם מרצים שבמהרה הפכו לחברים. האנשים האיכותיים ביותר שפגשתי. כל אלו הופכים את הלימודים במסלול לחוויה ייחודית שאין שניה לה. 

עדי שבתאי

 

באופן אישי, הגעתי ללימודים קצת סקפטי. חשבתי: "מה כבר ילמדו אותי על חינוך?" אבל אף על פי כן, הלימודים במסלול נתנו לי המון. אני קיבלתי הזדמנות להשפיע באמת על  הצורה בה אני לומד באקדמיה. אני הובלתי צוות, למדתי איך לעבוד עם אנשים ועם גופים ומערכות. וכל זה עם אנשי צוות שמלווים אותי, מדברים איתי בגובה העיניים ומאתגרים אותי יותר ויותר. כך למדתי מה זה חינוך משמעותי ורלבנטי הלכה למעשה.

איל מדג'ר

 

מה זה חינוך דמוקרטי בשבילי
זה לקום בבוקר עם חיוך.. כי כיף לבוא ללימודים. זה להתפתח ולגדול ולהביט פנימה
חינוך דמוקרטי זה תחושה של בית... בית שצומחים בו ושנמצאים בו בדיוק האנשים הנכונים כדי לקיים בית חזק ואיתן... אנשים שהם מאירי הדרך...מציבי המראות..מעוררי השראה...
חינוך דמוקרטי זה הבנה שיש סביבך חברים . חברי אמת. חברים עם מלא ידע. בכל הזמן. בכל עת.. 
חינוך דמוקרטי הוא רעיון שמחלחל לאט אבל עמוק..אשר לעיתים מרגיש כבלתי ניתן לאחיזה...תודה 

תמר אוזרד

מדעי הרוח: ספרות, מקרא, היסטוריה

מסלול הכשרה יחודי בשיתוף סמינר הקיבוצים והמכון לחינוך דמוקרטי. מעניק חויית לימודים יוצאת דופן שיעודה הכשרת אנשי רוח העובדים במוסדות  הממלכתיים הפורמליים ובלתי פורמליים כמורים וכאנשי חינוך.

המסלול מעניק 4 תעודות:

 • תעודת הוראה (בהיסטוריה/מקרא או היסטוריה/ספרות) לעל יסודי (ז-ט)
 • רשיון הוראה קבוע
 • תואר ראשון בחינוך
 • תעודת בוגר המכון לחינוך דמוקרטי

אנחנו מזמינים אתכם/ן ללמוד בתוכנית המשלבת אתגר לימודי עם רוח אקטיביסטית וחדשנית.

הלימודים במתכונת של שלושה ימים עד ארבעה בשבוע וכוללת מגוון שיטות וגישות: לימודם מרוכזים לצד מרתונים, למידה בחבורתא , למידה סדנאית ועוד. על חלק מהלימודים אחראים הסטונדנטים בעצמם.

לצד לימודי הדיספלינה העשירים ומעוררי ההשראה משתתף כל סטודנט במסלול  ב"חממה" – קבוצה קטנה בת 15 סטודנטים.במסגרת זו יעברו הסטודנטים תהליך העצמה חינוכי תלת-שנתי, המשלב בין עבודה קבוצתית לחונכות וליווי אישי. תהליך התפתחות אישית וקבוצתית יאפשר לסטודנטים לברר את הזהות האישית, המוטיבציות שלהם וכישוריהם הייחודיים.

בנוסף, ישתתף כל סטודנט במגוון קורסי חינוך וילמד לפתח חשיבה ביקורתית לצד מודעות עצמית, ביטוי אישי ועשייה חינוכית. כל סטודנט יפתח יוזמה חינוכית/חברתית במהלך הכשרתו ויזכה לליווי צמוד של צוות המסלול, במטרה להוציאה לפועל.

חממה לעסקים חברתיים בחינוך

מכללת סמינר הקיבוצים והמכון לחינוך דמוקרטי, מפעילים מסלול ייחודי וראשון מסוגו בארץ, המשלב הכשרה לניהול עסקים חברתיים עם הכשרת מורים בתחום, ומעניק תואר ראשון בחינוך . B.Ed* ותעודת הוראה.

אנו מזמינים אתכם/ן ללמוד בתוכנית- צעירים/ות, יזמים/ות חברתיים, אקטיביסטים/ות, בוגרי/ות תנועות נוער וכל מי שיש בו/ה תשוקה לחולל שינוי חברתי.
תוכנית הלימודים שלנו משלבת הכשרה אקדמית חדשנית ורלוונטית, הכוללת:

 • למידה של תחום העסקים החברתיים תוך עשייה אמיתית בשטח במסגרת עסקים חברתיים קיימים, במודל של .learning by doing
 • למידה ועבודה במסגרת צוותית חממתית : "החממה". במסגרת זו יעברו הסטודנטים תהליך העצמה חינוכי תלת-שנתי, המשלב בין עבודה קבוצתית לחונכות וליווי אישי לכל סטודנט. תהליך התפתחות אישית וקבוצתית יאפשר לסטודנטים לברר את הזהות האישית, המוטיבציות שלהם וכישוריהם הייחודיים.
 • ארגז כלים לעולם היזמות וניהול עסקים חברתיים.
 • ליווי מקצועי של מנטורים מעולם העסקים החברתיים.
 • חיבור בין העשייה של המיזמים החינוכיים להוראת התחום

*הענקת תואר הראשון בניהול עסקים חברתיים מותנית באישור המועצה ללימודים גבוהים.

הורדה

סביבתית חינוכית

המכון לחינוך דמוקרטי ומכללת סמינר הקיבוצים מציעים תכנית ייחודית: "החממה ליזמות סביבתית חינוכית".

החממה פועלת במסגרת בית ספר לחינוך במסלול העל יסודי, בהתמחות ביולוגיה וכימיה בדגש סביבתי ובלימודי חינוך דמוקרטי.

המטרות המרכזיות של תכנית החממה הינן:

 • הכשרת יזמים-מחנכים להובלת ומימוש מיזמים סביבתיים חדשניים.
 • הכשרת מורים לחינוך מדעי-סביבתי בבתי הספר העל יסודיים. 
 • חידוש ופיתוח רעיונות החינוך לקיימות בישראל.

עוד ...

הורדה

תמונות מחיי החממה

שכר לימוד

שכר הלימוד ללימודים לקראת תואר ראשון הוא בגובה השכר האוניברסיטאי  לאותה שנה + 2000 שקלים המשולמים  למכון לחינוך דמוקרטי כשכר לימוד נוסף.

לתשלום שכר לימוד נוסף ללימודים לקראת תואר ראשון

שכר הלימוד הנוסף ללימודי השלמה לאקדמאים הינו 1300 ש"ח.

לתשלום שכר לימוד נוסף ללימודי השלמה.

מידע מפורט על שכר הלימוד

עוד ...

כתבו עלינו

כתבו על החממה: "המורה האידיאלי"

כתבה של יולי חרומצ'נקו מתוך עיתון "הארץ"

חסמב"ה, בלדות סקוטיות, יהונתן גפן, חיפוש עצמי ומורה שמביאה את תינוקה לשיעור - המכון לחינוך דמוקרטי מנסה למשוך להוראה צעירים אידיאולוגיים ולהפוך אותם למורים מזן חדש.

כתבה של יולי חרומצ׳נקו מתוך עיתון "הארץ".

בקר/י באתר

אמרו עלינו

 "אין זה מכתב המלצה אלא וידוי. השותפות בין המכללה לבין המכון לחינוך דמוקרטי שראשיתה לפני שש שנים היתה מעשה אירוסין יותר מהצהרת נישואים. לשני השותפים היה אופק הומניסטי ואמונה נחושה בעוצמתו של החינוך. "החממה" שהיא תירגום היחודיות של שותפות זו לתוכנית הכשרה לא רק זו שהפכה בת לגיטימית במערכת האקדמית אלא אף הזרימה חיוניות בעורקיה שלה. לא אגזים אם אומר כי התופעה הזו שינתה את פני המכללה. המחויבות לשליחות החינוכית, התייצבות צעירים עם ברק בעינים, המוכנות לחלום אדם וללכת שמה, אלה מטעינים את המכללה בתסיסה מרתקת. אין לי ספק כי המסע המשותף - כל עתידו לפניו".

ד"ר יוסי אסף, ראש סמינר הקיבוצים

השותפות האמיצה שמאחורי החממה